Čínské nebezpečí v české 4G síti

Čínské nebezpečí v české 4G síti

CNN včera zveřejnila zprávu varující americké uživatele mobilních telefonů před přístroji společností Huawei a ZTE. Zástupci amerických bezpečnostních složek při svědectví před senátní komisí pro zpravodajské služby uvedli, že používání technologií těchto společností představuje bezpečnostní riziko v souvislosti s možným zlovolným pozměněním či krádeží informací.

Tato informace není nijak překvapivá ani nová. Už v lednu texaský kongresman Mike Conaway navrhl zákon o ochraně amerických telekomunikací (Defending U. S. Communications Act), omezující využívání zařízení a služeb obou čínských společností, a diskuse o jejich potenciálním riziku se vede už od roku 2010. Stejné obavy sdílejí i některé další země, například Austrálie v roce 2013 vyloučila Huawei z výstavby národní vysokorychlostní sítě.

Společnosti Huawei i ZTE jsou přitom analytiky přímo spojovány s Čínskou lidovou armádou a dalšími vládními organizacemi. Například analytická zpráva Northrop Gumman Corp., jednoho z největších kontraktorů americké armády, zpracovaná už v březnu 2012, uvádí že ZTE i Huawei se ve spolupráci s výzkumnými centry a vysokými školami významně podílejí na vývoji technologií a postupů souvisejících s kybernetickým bojem a špionáží, financovaných z programů Čínské lidové armády nebo ministerstva státní bezpečnosti.

Zajímavá je v této souvislosti jistě informace, že v České republice má Huawei prakticky monopolní postavení na trhu technologií pro mobilní sítě 4. generace (viz například Mobil iDnes, nebo E15). Jak duo Vodafone a T-Mobile, které se dohodlo o spolupráci při výstavbě LTE sítě, tak i O2 staví své 4G sítě výhradně na technologiích čínské společnosti. Stejně tak i v ostatních částech telekomunikační sítě se postupně Huawei se svou velmi dravou cenovou politikou a postupně se zvyšující technologickou kvalitou posunulo z role outsidera do pozice významného dodavatele a postupně vytlačuje tradiční dodavatele, jako byli Cisco, Erricson, Siemens nebo Nokia.

Bude zajímavé sledovat, jak se k této problematice postaví Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost a případně i další odpovědné bezpečnostní složky. Zatím je kromě diskusí v kuloárech ticho po pěšině.

One thought on “Čínské nebezpečí v české 4G síti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..