Dva texty pro nedělení zamyšelní

Dva texty pro nedělení zamyšelní

Dnes se mi do ruky dostaly dva texty, které stojí za to si přečíst.

Pavel Kohout: Kdyby Brežněv byl o trochu chytřejší

Krátký text popisující alternativní historii vývoje naší země v situaci, kdy by v roce 1968 Leonid Brežněv místo invaze spojeneckých vojsk sáhl k zavedení modelu ekonomických dotací a postupné federalizace Rady vzájemné hospodářské pomoci. Brilantní analogie nasazující bruselský model budování soudržnosti prostřednictvím dotací a budování závislosti na nich, rozhodně stojí za přečtení.

http://www.pavel-kohout.cz/clanky/kdyby-breznev-byl-o-trochu-chytrejsi

Jiří Hanuš: Nejničivější politika levice

Spor mezi levicí a pravicí není překonán, naopak. Je to spor o samou podstatu politiky, její účel a rozsah, je to především spor mezi kolektivismem a individualismem, spor o to, zda má stát a politika řešit jasně vymezené úkoly v oblasti bezpečí a práva, nebo zda má být všeobjímajícím, všudypřítomným dozorcem našich životů.

Pravici by nenapadlo nebo by napadnout nemělo, aby stát ovlivňoval každý detail lidského života. Levice to má v programu.

 

Lidé jsou přesvědčeni, že politika je demoralizovaná. Opak je pravdou. Politika je přemoralizovaná. Vlády opouštějí úkoly, které jsou jejich doménou, a naopak si přivlastňují cíle, které jim nepřísluší. Pokud se stát příliš stará o to, aby občané nekouřili, nebude se adekvátním způsobem starat o obranu vlastních hranic v případě napadení.

https://www.pravybreh.cz/nejnicivejsi-politika-levice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..