Politické letadlo Andreje Babiše

Politické letadlo Andreje Babiše

V článku Česká republika 2017. Kolaps veřejného prostoru, který dnes vyšel na serveru Echo24, se Daniel Kaiser zamýšlí nad tím, jak je možné, že favorit voleb je známý řadu měsíců dopředu, ale řadu měsíců není konfrontován se základními otázkami, které při pohledu na něho napadnou každého druhého čtenáře. Dochází k závěru, že „na vině je zhoubnost sociálních sítí, následné rozdrobení společnosti a rozpad veřejného prostranství, na něž se předvolaní politici nakonec vždycky museli dostavit“, a kde byli prostřednictvím médií vystaveni na pranýř a donuceni k odchodu z veřejné scény.

Byť je v obecné rovně popsaná teze o rozpadu, nebo chcete-li atomizaci veřejného prostoru správná, její aplikace na „fenomén ANO“ z mého pohledu přesná není. Jakkoliv by tomu jistě novináři rádi věřili, odstoupení politiků po veřejné skandalizaci nebyla nikdy zásluha médií samých nebo tlaku veřejnosti per se, vždy se jednalo především o rozhodnutí stranických sekretariátů a výslednici vnitrostranického mocenského boje.

Nedocházelo v minulosti k odstoupení politiků pod tlakem médií nebo veřejné diskuse, docházelo k jejich vytlačení vnitrostranickým soupeřem, schopným tento mediální nebo veřejný tlak transformovat do změny mocenských poměrů uvnitř strany ve svůj prospěch. Tento fenomén ovšem v případě Hnutí ANO nepřichází v úvahu, protože jeho struktura naprosto postrádá demokratické prvky a Andrej Babiš může zcela bez obav a po pravdě prohlásit „ANO jsem já“.

Hnutí ANO je pyramidová hra, ve které nejde o peníze, ale o moc. Dokud se nezastaví v nejnižších patrech přísun nových pasažérů (voličů), poletí letadlo dál bude se navenek tvářit jako legitimní organizace, stejně jako tomu bylo u všech letadel v minulosti. Může to trvat poměrně dlouho a letadlo může mezi tím vystoupat do nadoblačných výšin, vzpomeňme na Bernieho Madoffa . Ale jako u každého ponziho schématu na konci musí dojít ke kolapsu. Ten však nemůže být vyvolán tlakem médií. Buď musí dojít palivo (tedy v případě Hnutí ANO musí dojít k neúspěchu ve volbách) a nebo musí dojít k zásahu represivního orgánu (v tomto případě zřejmě minimálně obvinění, ale možná až odsouzení Andreje Babiše).

Nic jiného to letadlo nezastaví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *