Pomýlená finanční správa (část první)

Pomýlená finanční správa (část první)

V poslední době se množí zprávy o tom, jak finanční správa tvrdě trestá i drobná administrativní pochybení, nebo dokonce preventivně zasahuje proti objektivně bezúhonným podnikatelům. Vše ve jménu vyššího výběru daní, který se stal za ministrování Andreje Babiše a jeho mantry „všetci kradnů“ hlavním cílem, při jehož plnění je možné jít i přes mrtvoly. Je na čase zamyslet se, jaké má tento přístup výsledky, jaké přináší vedlejší efekty a jaké negativní následky může státu přinést v budoucnu.

Na úvod tématu je zajímavé podívat se na to, jak o činnosti finanční správy referují v poslední době média. Zde je několik příkladů za všechny:

Jak je z výběru článků možné vidět, finanční správa postupuje proti podnikatelům velmi tvrdě. To by ještě samo o sobě nebylo špatné – konec konců jejím úkolem zajistit výběr daní a to není nijak populární činnost a je všeobecně známo, že v této oblasti je celá řada subjektů na štíru s plněním svých povinností. Současná situace a zejména deklarovaný postup finanční správy ovšem vzbuzuje celou řadu otázek.

Už samo zavedení kontrolního hlášení, stejně tak jako třeba EET, je z definice velmi kontroverzní opatření, jehož účinnost je velmi diskutabilní, a jehož zavedení provázejí četné otazníky, od výše nákladů na jeho realizaci, až po skutečný přínos pro státní kasu. Současně je to opatření velmi invazivní, a je možné vést dlouhosáhlou disputaci o tom, zda zásah do soukromí občanů a oprávněných ekonomických zájmů firem, které mohou být významně poškozeny například v případě úniků velmi citlivých dat, vyvažuje potenciální lepší výběr daní a zda stát i bez něj neměl dostatečné nástroje pro realizaci této činnosti. To ale není předmětem této úvahy.

Na co se chci v této sérii textů zaměřit, je neodpovědný přístup k vymáhání těchto povinností, a často až likvidační zásahy do fungování firem a lidí, v kontrastu s fakticky nulovou odpovědností finanční správy za způsobené škody, ať už v důsledku neoprávněně užitých sankčních prostředků, nebo jejich nepřiměŕené tvrdosti.

(pokračování příště)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *