Trysková wifi v lanovce na Petřín?

Trysková wifi v lanovce na Petřín?

Pražští radní v rámci budování Smart City přišli po chytrých lavičkách s dalším úžasným nápadem – lanovka na Petřín bude pokryta wifi signálem. To by se na první pohled mohlo zdát jako ne zase až tak špatný nápad (vždyť kdo by se chtěl během stoupání k Petřínu dívat na Prahu), ale ďábel je jako obvykle ukryt v detailu. Tedy v zadávací dokumentaci a rozpočtu (ke stažení zde).

Specifikace požadavků na realizaci bezdrátové sítě má hned dvě drobné mouchy:

  1. je napsána pro konkrétní technologii (o tom svědčí například požadavek na zařízení s protokolem PVST+, tedy proprietárním protokolem firmy Cisco, ale i další specifikace a kombinace parametrů, které jako by vypadly z produktových listů této firmy; v případě LAN přepínače je dokonce odkaz na produktový list Cisco Catalyst 3850 přímo uveden v poznámce)
  2. je předimenzovaná (i když to je asi understatement roku, technická specifikace vypadá, jako by na Petřín nevedla lanovka s kapacitou 100 lidí, ale spíš jako by se tam sjížděla celá pražská MHD najednou).

První problém se asi vyřeší sám – kdokoliv z dodavatelů konkurenčních technologií má možnost podmínky tendru napadnout jako účelové a netransparentní a je více než pravděpodobné, že k tomu dojde a Operátorovi ICT, který tuto zakázku vypisuje, nezbude než je nějak zlidštit. Je to ale v lepším případě šlendrián, který by neměl zapadnout bez povšimnutí.

Druhý problém, nesmyslné nafukování technického řešení, už tak snadno řešitelný není. Napadnout rozsah poptávané služby v rámci tendru nelze. Přesto by možná bylo zajímavé zeptat se autorů technické koncepce na pár drobnosti:

  • proč je pro lanovku o 100 lidech požadováno řešení, které zvládá udržovat 2.000 současně připojených klientů?
  • proč je pro lanovku o 100 lidech požadováno řešení, které zvládá 4.000 aktivních VLAN?
  • proč jsou na jednotlivých prvcích striktně vyžadovány 1 Gb porty, když konektivita řešení do internetu bude 100 Mbps?
  • k čemu jsou pro veřejnou wifi L3 přepínače?
  • k čemu je pro lanovku o 100 lidech zařízení s minimálním počtem 30.000 MAC adres?
  • k čemu je pro lanovku o 100 lidech a konektivitou do internetu 100 Mbps minimální propustnost přepínače 68 Gbps?
  • a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho …

Shrnuto a podtrženo, veřejná zakázka by neměla být na 2,5 milionu, ale tak o řád menší, a poptávané řešení by mělo odpovídat řešenému problému, tedy veřejné wifi síti pro turisty, pokrývající trasu vyhlídkové lanovky s kapacitou řádově 100 osob 10 access pointy.

Z celé kauzy se nakonec jako nejzásadnější jeví následující otázka: Jestli nejsou Magistrát a Operátor ICT schopeni napsat dobře technické zadání na něco tak jednoduchého, jako je malá wifi síť, jak se asi budou schopni postarat o komplexní, celoměstské informační systémy a technologie?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..