v jednoduchosti je síla – projekt a check-listy

v jednoduchosti je síla – projekt a check-listy

projektové řízení je věda i umění zároveň. jeho vědecká stránka je representována metodickými systémy, které vznikají a jsou rozvíjeny nejrůznějšími společenstvími projektových manažerů (pmi, ipma) nebo odbornými organizacemi (ogc). umění se pak tříbí praxí a postupně získávanými zkušenostmi. metodiky jsou ale obvykle příliš komplexní a rozsáhlé na to, aby byly praktickým průvodcem pro každodenní řízení projektů, a čekat až člověk získá dostatek zkušeností také není úplně praktické. co ale s tím?

v několikadílném seriálu se pokusím vytáhnout to hlavní, o čem by měl projektový manažer přemýšlet, aby neopomněl nic podstatného v celém životním cyklu projektu, a přitom nemusel každý den listovat v pmboku a trápit se tím, co všechno je důležité a bez čeho je možné se obejít.

cest k nalezení tohoto návodu na jednoduchost je jistě celá řada. já jsem zvolil variantu absolutně minimalistickou, a tou je použití check-listů. má to hned několik zásadních důvodů s současně přínosů pro projekt.

v první řadě – check-list je maximální kondenzací metodiky. představuje esenci procesu, jeho zjednodušení do uzlových bodů, které mohou být jak pouhou připomínkou nezbytných kroků, tak podnětem k dalšímu studiu či konsultaci s širším metodickým zázemím.

současně je check-list i ultimátním nástrojem řízení kvality projektu. představuje jednoduchý a transparentní nástroj, s jehož pomocí nejen že má projektový manažer po ruce vodítka pro jednotlivé fáze životního cyklu projektu, ale zároveň snadno použitelný a tím i jednoduše kontrolovatelný nástroj pro sledování standardního průběhu a dokladování provedených opatření v klíčových bodech projektu. vyplněný check-list je dokladem o tom, že v rámci projektu probíhají všechny podstatné procesy a kvalitním podkladem pro kontrolu nebo diskusi s manažerem.

jak jsem naznačil v názvu této série – v jednoduchosti je síla, a právě proto považuji check-listy za jeden z nejlepších nástrojů jak pro řízení projektu jako takového, tak pro řízení projektových manažerů v rámci programu nebo projektové kanceláře.

další díly seriálu se budou věnovat jednotlivým check-listům, které v praxi běžně využívám, takže „stay tuned“ …

2 thoughts on “v jednoduchosti je síla – projekt a check-listy

  1. Seznam kroků neboli checklist je užitečným rozšířením informace o aktivitě či úkolu. Pokud bych jako projektový manažer měl do plánu projektu psát hodinové úkoly, plán by byl sice detailní, ale rozsáhlý a nepřehledný. K tomuto účelu mohu využít právě checklist, kde uvedu důležité kroky aktivit. Nebo zde uvedu všechny důležité přípravné kroky, které je nutné provést během realizace úkolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..