dobrý den, jsem projektový manažer.
nedávno jsem absolvoval první lekce tréninku, zaměřeného na komunikaci a presentaci. jedním z klíčových cvičení bylo představení sebe sama. na první pohled triviální záležitost. ale právě jen na ten první pohled. když jsem se totiž zamyslel nad tím, co to znamená být „projektový manažer“ a na situace, které jsem za svou kariéru s touto nálepkou zažil, zjistil jsem, že je to označení stejným dílem všeobjímající, i nic neříkající.co to tedy znamená, být „projektový manažer“? to přeci každý ví. bohužel to ale někteří vědí trochu jinak. a tak jsem se už setkal s úvahami typu „no tak když jsme tedy pozadu oproti plánu, tak bys nám mohl s tím programováním trochu pomoct, ať tu nejsi úplně na nic …“. za programování si lze samozřejmě dosadit libovolnou myslitelnou činnost na projektu.
kde se ta úvaha, že projektový manažer je vlastně jen přítěž a udělal by nejlépe, kdyby se zapojil do „opravdové práce“, bere? vychází z několika zásadních předsudků, které jsem měl možnost pozorovat především v it branži, ale jsem přesvědčený, že do značné míry jsou univerzální.
projekťák konzultantem
asi nejvýznamnější – a také nejrozšířenější – je představa, že projektový manažer, má-li být co k čemu, musí být největší odborník na všechny technologie, postupy, nástroje a metody použité v projektu. pokud tomu tak není, je tam vlastně k ničemu. tahle představa je poměrně rozšířená mezi technicky zaměřenými lidmi všeho druhu a nejlépe se projeví ve chvíli, kdy začne některý z odborníků projektového manažera zkoušet.
osudnou chybou je na tuto hru přistoupit, protože to má jen dva možné konce – buď bude projektový manažer týmem odmítán jako nedostatečná odborná autorita, nebo si v projektu nakonec bude muset udělat všechno sám. optimální je hned v zárodku toto zápolení odmítnou jako nepředmětné a vysvětlit odlišnost role projektového manažera a architekta, či systémového specialisty. s dobrým vysvětlením lze pak jednou ranou utnout i úvahy typu „jak to chceš řídit, když o tom nic nevíš“.
jde to i bez projekťáka
dalším bludem je, že projektový manažer je nadbytečný. prostě kravaťák, který jen prodražuje projekt. ano, někdy tomu tak skutečně je, ale pak se jedná o problém konkrétního manažera, ne role jako takové. jsou projekty, které díky své velikosti, času nebo z jiných důvodů nejsou vhodné pro klasické „těžkotonážní“ projektové řízení. projekty, na kterých není možné aplikovat ani základní metodiky v plném rozsahu. pak je ale na projektovém manažerovi, aby tuto skutečnost identifikoval a nalezl alternativní řešení – a tím řešením by nemělo být rezignovat na řízení projektu úplně.
mám zkušenost z organizace, která zjistila, že pokud by aplikovala klasický postup řízení projektů, bude v každém jednotlivém projektu tvořit náklad na jeho řízení nejméně polovinu všech nákladů projektu. taková situace je jistě nepřijatelná, jde však o to, jak se s ní vypořádat. tato organizace nerezignovala na řízení projektů, ale vytvořila systém check-listů, které nahrazují základní metodiky projektového řízení a díky své logické provázanosti a současně jednoduchosti umožňují zachovat si dostatečnou kontrolu nad průběhem projektů a reagovat definovaným postupem i na nestandardní situace.
kdo je tedy projektový manažer?
předsudků souvisejících s projektovým řízením a rolí projektového manažera, stejně jako příběhů z reálného života, které je ilustrují, by se dalo uvést ještě mnohem víc. co ale mají všechny společné? nepochopení role a významu projektového manažera pro úspěšné ukončení projektu.
projektový manažer je především osoba s celkovou odpovědností za to, že projekt bude úspěšný. zodpovídá za to, že bude jasně vydefinován cíl projektu, parametry které musí naplnit a že tyto základní informace budou známy všem účastníkům projektu a bude jim podřízeno veškeré projektové dění. současně je, zejména díky své konečné odpovědnosti, osobou která stanovuje pravidla hry. definuje pravomoci a odpovědnosti, komunikační pravidla a další mantinely života projektového týmu. a to bez ohledu na to, zda se jedná o komplexní projekt s komplikovanou organizační strukturou, rozpočtem v řádu milionů a dobou realizace počítanou v měsících či letech, nebo o projekt o třech výkonných členech projektového týmu a termínem dokončení za pár týdnů.
musí tomu přizpůsobit použité prostředky a nástroje? jistě! mění se tím jeho poslání a cíle? nikoliv!
projektový manažer je ten, který způsobí, aby bylo. tečka.