Požár na poště: drobný problém nebo fatální selhání?

Požár na poště: drobný problém nebo fatální selhání?

V médiích se v průběhu sobotního dopoledne objevily zprávy, že v datovém centru České pošty v pražské Olšanské ulici vypukl požár, který se záhy podařilo uhasit. I přes přítomnost devíti osob nedošlo k žádným zraněním a přímá materiální škoda je odhadována na 300 tisíc korun. Z tohoto pohledu by se dalo říci, že se jedná o banalitu, kterou nemá smysl se dále zabývat.

Současně ale došlo k výpadku jak webových stránek pošty, tak především poštovních systémů obsluhujících přepážky, který trval ještě v době psaní tohoto článku (sobota 21:00). Což s ohledem na víkendový provoz, kdy je otevřená v podstatě jen hlavní pošta v Jindřišské ulici, rovněž nemusí na první pohled vypadat jako velký problém. Už na druhý pohled to ale může ukazovat na problém poměrně zásadní.

Česká pošta je provozovatelem prvků kritické infrastruktury státu. Konkrétně je v souladu s nařízením vlády za tento kritický prvek považováno mj. centrální a regionální výpočetní středisko provozovatele poštovní služby (viz nařízení vlády č. 315/2014 Sb.). Díky tomu podléhá Česká pošta a její datová střediska zákonu č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti, který jí mimo jiné ukládá zajišťovat dostupnost systému tak, aby garantoval kontinuitu činností. A relativně dlouhý výpadek služeb na základě poměrně nicotného požáru ukazuje na to, že tuto povinnost Česká pošta neplní. Tato drobná epizoda by tak měla být především zásadním varováním a podnětem k hloubkové prověrce stavu informační a kybernetické bezpečnosti České pošty, a to jak ze stany managementu, tak ze strany Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Že se pošta propadá do chaosu je zřejmé už delší dobu. Zdá se ale, že problémy se prohlubují a propracovávají se k jádru samé její existence. Bylo by tak na místě volat k odpovědnosti nejen management pošty (tam je dána přímo zákonem, a  to dokonce i v trestně-právní rovině, a bude zajímavé sledovat, jaké dohry bude tento případ mít), ale především politické špičky na Ministerstvu vnitra a vládě obecně. Na vině neutěšeného stavu pošty jsou totiž právě politici, kteří se rvou o vliv na dvacetimilardový rozpočet pošty, místo aby se věnovali nastavení jasné vize pro transformaci České pošty z instituce postavené na tradicích Rakousko-Uherska na moderní podnik pro 21. století a na realizaci této vize pak dohlíželi. A v tom selhávají zcela evidentně.

Napsáno pro ZDROJ.CZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..