Má nás ministr Ťok opravdu za pitomce?

Má nás ministr Ťok opravdu za pitomce?

Minulý měsíc jsem psal o tom, že se ŘSD chystá vyhodit z okna čtvrt miliardy za zcela zbytečnou smlouvu na státem realizovaný sběr dat o dopravních intenzitách. A protože jsem nebyl zdaleka jediný, komu to přišlo divné, pocítil ministr dopravy v demisi Ťok potřebu se k tomuto tématu vyjádřit.

Na svém facebookovém profilu publikoval minulý čtvrtek status, ve kterém potřebu „státní navigace“, jak sám tento nesmyslný projekt nazval, zkouší obhájit.


Ministr v demisi se pokusil o logickou argumentaci výhod jím prosazovaného řešení. Píše, že Waze nebo data od operátorů nepokrývají všechny komunikace stejně kvalitně a tam, kde nikdo s aplikací nebo mobilním telefonem nejezdí, tak nebudeme mít potřebná data a navigace zůstane hloupá. Oproti tomu plánovaný státní systém bude využívat „big data v dopravě“.

Bod pro ministra v demisi, pochytil nový buzz-word. A co si pod ním představuje? Využití „zdroje aktuálních dopravních informací z kamer, úsekových měření, mýtných bran, systémů vážení nebo integrovaného záchranného systému“, tedy kromě dat od mobilních operátorů, firemních flotil a elektronických knih jízd.

Jedná se tedy o data, která veřejná správa už buď vlastní, nebo je může poměrně levně nakoupit. Současně se ale nabízí otázka, jak tyto zdroje dat řeší Ťokem postulovaný problém aplikací typu Waze. Staví snad ŘSD mýtné brány nebo úsekové radary na komunikacích, kde nikdo nejezdí? Dokáže ministr v demisi řidiče firemních flotil nebo uživatele elektronické knihy jízd donutit, aby pokrývali cesty, kam nezabloudí uživatel mobilního telefonu nebo chytré navigace jak je rok dlouhý? Nevím, školy nemám, ale tohle mi nepřipadá jako dobré řešení problému …

… ale počkejte – když o tom tak přemýšlím, řeší pan ministr v demisi existující problém, nebo si vymyslel problém, na který už měl přichystané řešení, ale který kromě něj vůbec, ale vůbec nikoho nepálí?

PS: Jedna nevyžádaná rada na závěr. Pokud chcete, aby se Česko skutečně stalo alespoň digitální domácí kočkou (aspirace na tygra bych zatím nechal v říši snů), tak zveřejněte data ze všech telematických systémů ve formátu OpenData. On už si to trh přebere a to užitečné z nich zpracuje. A státní kasu to nebude stát ani vorla (jestli je to dobře nebo špatně, to už si, pane ministře v demisi, musíte přebrat sám).

Napsáno pro ZDROJ.CZ

One thought on “Má nás ministr Ťok opravdu za pitomce?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..